Výstavba úseku rýchlostnej cesty R3 Tvrdošín - Nižná bude podľa Lančariča možno dokončená začiatkom októbra

Výstavba oravského úseku rýchlostnej cesty R3 Tvrdošín – Nižná, ktorá mala pôvodne trvať do júna, by mala byť dokončená na jeseň tohto roka.

Podľa ministra dopravy Pavla Lančariča to možno bude začiatkom októbra, nie v septembri. Informoval o tom vo štvrtok v Národnej rade SR počas Hodiny otázok s tým, že na stavbe museli zmeniť technologické postupy.

„Ukázalo sa, že sú tam horšie geologické pomery. Je tam tvrdšia a ťažšia hornina, to znamená, že sa muselo postupne prejsť k vrtno-trhacím prácam,“ uviedol Lančarič v odpovedi poslancovi Milanovi Kuriakovi (OĽaNO).

Na stavbe museli vykonať aj pyrotechnický prieskum. „Tieto veci, myslím, že objektívneho charakteru, priviedli určité oneskorenie. To by nemalo byť zásadné a mali by sme byť hotoví na jeseň tohto roka,“ poznamenal minister dopravy.

Ako rezortný šéf priblížil, momentálne na stavbe R3 pracujú najmä na mostoch, na ich spodných častiach a nosných konštrukciách.

„Jeden z mostov už má hotovú mostovku, na ďalších realizujú činnosti týkajúce sa nosných konštrukcií a postupuje ich dokončovanie,“ priblížil Lančarič.

Výstavba 5,6 kilometra dlhého obchvatu Tvrdošína na R3 v polovičnom profile sa začala v marci 2021. Národná diaľničná spoločnosť, a. s.,(NDS) financuje stavbu zo štátneho rozpočtu.

Zhotoviteľom je združenie spoločností Hochtief SK, s. r. o., Porr, s. r. o., a Hydroekol Dolný Kubín, spol. s r. o., práce sa zaviazali uskutočniť za 62 miliónov eur bez dane z pridanej hodnoty.

Úsek R3 odľahčí Tvrdošín od tranzitnej dopravy a zvýši aj bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky.