Súťaž na tunel Višňové vyhlásia do konca januára, tvrdí Érsek

Súťaž na dostavbu diaľničného úseku D1 Lietavská Lúčka – Višňové – Dubná Skala by mala byť vyhlásená do konca januára. Po rokovaní vlády to oznámil minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd).

V stredu sa zároveň podľa jeho slov ukončilo rokovanie v Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS), ktorého sa zúčastnil aj Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO), pričom tam bola aj kontrola z rezortu dopravy a NDS.

ÚVO podľa Érseka deklaroval, že v skrátenom procese sa ešte raz na tender pozrie a vydá k nemu uznesenie.

Prečo je to dôležité: Dostavba tohto úseku mešká a koordinácia s ÚVO by mala vylúčiť obštrukcie, ktoré môžu vzniknúť a ďalej zdržať výstavbu.

Súťažné poklady pre nový tender boli na ex-ante kontrole na ÚVO, ten 15. novembra odoslal odpoveď NDS na ich žiadosť o posúdenie podkladov k dostavbe tunela Višňové. Diaľničiari v priebehu troch dní pripomienky ÚVO zapracovali.

Aká je nová hodnota zákazky: Nová súťaž na výstavbu úseku diaľnice D1 s tunelom Višňové by mala mať predpokladanú hodnotu zákazky 261 mil. eur. V súčte je tak podľa TASR celková hodnota diela stále nižšia ako zmluvná cena pôvodného zhotoviteľa plus 160 miliónov eur, ktoré požadoval na pokračovanie vo výstavbe.

Širšie súvislosti: NDS v marci minulého roka ukončila zmluvu so zhotoviteľom úseku, združením Salini Impregilo – Dúha pre neuspokojivý postup výstavby.

Zhotoviteľ zložil 27. marca 2019 novú bankovú záruku, čím dohoda o ukončení kontraktu nadobudla účinnosť.