Slovenský unikát v podobe estakády vzniká na úseku R2 Kriváň - Mýtna

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) začala na úseku R2 Kriváň - Mýtna s výstavbou unikátnej, vyše štvorkilometrovej estakády. Tá bude po dostavaní najdlhšou na Slovensku.

Informovala o tom hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková s tým, že stavbu plánujú dokončiť na jar 2024
"Prvé vysunutie mosta uskutočnili špecialisti na mostné konštrukcie uprostred júna. Celý akt vysúvania mosta prebieha v dvoch etapách, pri vysunutí prvých dvoch segmentov z celkového počtu 13 sme postupovali atypicky. Došlo k ich vyťahovaniu z výrobne mosta (dočasná konštrukcia) pomocou ťažných tyčí, ktoré sa ukotvili na krokovom zariadení a na druhej strane v kotevných priečnikoch pod výsuvným nosom," opísala Žgravčáková.

"Pri zvyšných segmentoch mosta už postupujeme tradičným spôsobom. Nadvihneme nosnú konštrukciu, vysunieme lisy o zhruba 25 centimetrov, uložíme nosnú konštrukciu na úložný blok a stiahneme lisy. Priemerná dĺžka takéhoto vysunutia je päť metrov za hodinu," pokračovala.

Pri obidvoch typoch vysúvania sa zabetónovaná nosná konštrukcia vo výrobni posúva na špeciálnych klzných plochách a na pilieroch na výsuvných ložiskách s teflónovou platňou. To sa opakuje, až kým sa celý segment nedostane do požadovanej polohy.

Úseku R2 Kriváň – Mýtna dominuje práve táto estakáda. Most je situovaný vo výške 15-45 metrov a vedie ponad trasu cesty I/16. Začiatok úseku R2 Kriváň - Mýtna nadväzuje na úsek R2 Pstruša – Kriváň. Koniec úseku sa pred obcou Mýtna napojí na rozostavaný úsek R2 Mýtna – Lovinobaňa, Tomášovce, ktorého odovzdanie motoristom do užívania sa predpokladá už tento rok.

R2 je vedená v údolí Krivánskeho potoka medzi pohoriami Slovenského Rudohoria, Poľany a Javoria. Motoristi po dostavbe získajú bezpečné diaľničné spojenie z Bratislavy až po Lučenec. Moderná štvorprúdovka odľahčí okolité obce i cestu prvej triedy od tranzitnej dopravy.

video NDS