NDS vyhlásila verejnú súťaž na technologické vybavenie tunela Višňové

Národná diaľničná spoločnosť vyhlásila v súvislosti s výstavbou budúceho najdlhšieho tunela na území Slovenskej republiky nový tender. „Predmetom zákazky je naprojektovanie a realizácia kompletného technologického vybavenia tunela Višňové a informačného systému diaľnice D1 Lietavská Lúčka – Višňové – Dubná Skala,” uvádza NDS.

Hodnota zákazky sa odhaduje na takmer 71,5 milióna eur, preto ide o nadlimitnú verejnú súťaž, ktorú NDS odkomunikovala s viacerými dopravnými a finančnými analytikmi. Odporúčania odborníkov boli pri príprave tendra do značnej miery zohľadnené v hodnotiacich kritériách, ktorými sú okrem ceny aj predĺžená záručná doba, záručný servis a lehota výstavby.

Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal uviedol, že vyhlásenie súťaže je jedným z ďalších míľnikov výstavby tunela. „Bezpečnosť je pre nás absolútnou prioritou, a preto budeme dbať na to, aby sme súťažou zabezpečili do tunela Višňové najmodernejšie dostupné technológie,” uviedol Doležal.
Tunel Višňové vrátane diaľničného úseku D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala zahŕňa 13,5 km dlhý cestný úsek, ktorý je súčasťou plánovaného budúceho komplexného prepojenia Bratislavy a Košíc.

Skanska by mala diaľničný úsek na D1 dokončiť za zmluvnú cenu 254,83 milióna eur do konca roka 2023. Dostavba úseku D1 vrátane tunela Višňové výrazne zlepší dopravnú situáciu v Žilinskom kraji. Na západe sa napojí na nedávno dokončený úsek Hričovské Podhradie - Lietavská Lúčka, na východe sa napojí na obchvat Vrútok a Martina.