NDS podpíše zmluvu na stavbu cesty R3 Tvrdošín – Nižná nad Oravou

Financovaná bude zo štátneho rozpočtu.

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) podpíše konečne v druhej polovici decembra zmluvu na vybudovanie rýchlostnej cesty R3 Tvrdošín – Nižná nad Oravou.

Zmluvu podpíše s víťazom verejnej súťaže, ktorým je konzorcium spoločností Hochtief SK, Alpine Slovakia a Hydroekol Dolný Kubín.

Zmluvná cena za realizáciu vyše štvorkilometrového obchvatu Tvrdošína je vyše 62 miliónov eur. Financovaná bude zo štátneho rozpočtu.

S výstavbou R3 Tvrdošín – Nižná nad Oravou začne NDS na začiatku roka 2021.

Ako informovala Eva Žgravčáková, vedúca oddelenia komunikácie NDS, rýchlostná cesta R3 z Tvrdošína do Nižnej odľahčí dopravu v meste Tvrdošín.

Úsek dlhý 4,4 kilometra sa napája na existujúci obchvat Trstenej a vedie po ľavom brehu rieky Oravy.

Končí pred obcou Nižná pripojením na súčasnú cestu I/59 prostredníctvom privádzača Nižná a okružnej križovatky Nižná – sever.

Tu sa napojí na pripravovanú stavbu rýchlostnej cesty R3 Nižná nad Oravou – Dlhá nad Oravou.

"Úsek bude postavený v polovičnom profile s úpravou šírkových pomerov na začiatku a konci úseku. V km 3,900 - 4,160 povedie v plnom profile. Za mostom v km 4,160 bude vybudovaná len pravá strana rýchlostnej cesty ukončená v km 4,400 mimoúrovňovou križovatkou s privádzačom. Celá stavba zahŕňa 10 mostov na R3 a 3 mosty mimo R3, dočasný most cez rieku Oravu a protihlukovú stenu dlhú 2 150 metrov. Výstavba úseku potrvá približne dva a pol roka," dodala Eva Žgravčáková.