Kontrakt na predĺženie R1 smerom na Ľupču sa odkladá, ponuky od stavbárov vyhodnotia znova

Súťaž o stavbu trojkilometrového predĺženia R1 od Bystrice už bola vo finále.
Na podpis zmluvy sa chystal Doprastav s Metrostavom.
Diaľničiari nečakane oznámili, že ponuky vyhodnotia opäť.
Šoféri si na predĺženie R1 od Banskej Bystrice ešte počkajú. Diaľničiari oznámili, že zatiaľ nepodpíšu kontrakt na stavbu prvých troch kilometrov od Bystrice smerom na Podbrezovú, aj keď súťaž o stavebné práce už bola vo finále.

Za víťazov označili diaľničiari konzorcium Doprastav – Metrostav koncom júla. Odvtedy sa neobjavili žiadne námietky, a tak sa čakalo iba na podpis zmluvy.

Diaľničiari nevysvetlili, prečo výsledok hodnotenia zrušili. Neoficiálne sa debatuje o rôznych verziách – napríklad že NDS má ešte otázky ohľadom niektorého z dodávateľov Doprastavu – Metrostavu, ale na trhu sa vyskytla aj informácia o údajných nezaplatených odvodoch.

Čo presne sa stalo, sľubujú diaľničiari časom odtajniť. Nateraz konštatujú, že im „zistené nové skutočnosti neumožňujú pristúpiť k podpisu zmluvy, a tak musia opätovne prehodnotiť súťaž“.

Prečo je to dôležité a čo to znamená pre vodičov: Každé zdržanie je v prípade tejto stavby citlivé pre šoférov. V úseku je totiž most v havarijnom stave. To je aj jedna z príčin, pre ktoré sa za stavbu postavil aj Útvar hodnoty za peniaze, ktorý je inak k infraštruktúrnym projektom mimoriadne kritický.

Súťaž odštartovali diaľničiari napokon v marci tohto roka a nebyť posledných komplikácií, bol by to jeden z najmenej problémových tendrov Národnej diaľničnej spoločnosti.


Čo bude nasledovať: Doprastav verí, že zvíťazí
Šéf Doprastavu Dušan Mráz je presvedčený, že kontrakt napokon získajú. Pre Denník E rovno vylúčil, že by ich ponuku v druhom kole hodnotenia mohli vyradiť.

Ponuky sa teraz budú hodnotiť znova vrátane tej od konzorcia Doprastav – Metrostav. V rámci toho sa môžu diaľničiari napríklad pýtať na veci, ktoré im boli nejasné.

V pôvodnom hodnotení hneď za Doprastavom skončilo konzorcium okolo firmy Eurovia. Národnej diaľničnej núkalo práce urobiť za 96,4 milióna eur (bez DPH). Metrostav s Doprastavom boli prví s cenou 86,8 milióna eur.

Pôvodné odhady diaľničiarov boli na úrovni 89,3 milióna eur. Celkovo vyzbierali šesť ponúk, najdrahšiu predložil Váhostav s cenou 112 miliónov eur.

Stavbu diaľnic čaká útlm
Záujem stavebných firiem je logický. Ide o poslednú väčšiu diaľničnú zákazku, ktorú môžu v najbližšom období očakávať. Tesne pred finále je spomedzi väčších projektov už iba tender na projektovanie, dodávku a osadenie technológií pre tunel Višňové. Očakáva sa ešte tender na stavbu krátkeho úseku R2 pri Košiciach, ktorý má v budúcnosti pomôcť prichádzajúcej automobilke Volvo a jej dodávateľom.

Žiadna iná väčšia zákazka sa v krátkom čase nečrtá. Kontrakty na stavby na prioritných úsekoch sa očakávajú až od roku 2025. Vtedy sa majú podľa vládneho harmonogramu použiť prvé významnejšie financie na úsek D1 Turany – Hubová. O rok neskôr by sa vo veľkom mohla rozbehnúť dostavba diaľnice na Kysuciach, známa pod označením D3.

Rátať nemožno ani s ďalším predlžovaním R1. Štát stále neoznámil, či a kedy mieni spájať diaľnicu D1 s rýchlostnou cestou R1, a najmä to, či by zvolil trasu R3 do Martina alebo od Bystrice na Ružomberok.