Ďalšie námietky v tendri na výstavbu úseku R3 na Orave, súťaž posudzuje Hlivákov úrad

V tendri na výstavbu úseku rýchlostnej cesty R3 Tvrdošín – Nižná prišli opäť námietky.Urad pre verejné obstarávanie znova posudzuje užšiu súťaž NDS  na zhotoviteľa stavebných prác na oravskom úseku R3 na základe námietok proti vyhodnoteniu ponúk alebo návrhov. Vyplýva to z informácií zverejnených pri uvedenej zákazke vo Vestníku verejného obstarávania.

Vybrali taliansko-slovenské združenie

NDS vlani začiatkom decembra opätovne vyhodnotila ponuky ôsmich uchádzačov v tendri na výstavbu R3 Tvrdošín – Nižná v dĺžke 4,4 kilometra. Za víťaza vybrala taliansko-slovenské združenie spoločností Todini Costruzioni Generali, S. p. A., Rím, Cesty SK, s. r. o., Košice a CEDIS, s. r. o., Bratislava, a to s najnižšou cenovou ponukou vo výške 59,4 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH).

Predpokladaná cena výstavby úseku R3 bola takmer 75 mil. eur bez DPH, súťaž na zhotoviteľa sa začala ešte v auguste 2017. Výstavba úseku má trvať 822 dní, teda dva a štvrť roka, financovanie je zabezpečené zo štátneho rozpočtu.

„Verejné obstarávanie tohto úseku výrazne spomalili viaceré námietky uplatnené v jeho priebehu. NDS verí, že nedôjde k podaniu ďalších námietok a bude môcť podpísať zmluvu o dielo s víťazom súťaže ihneď po právoplatnosti rozhodnutia o prijatí ponuky tak, aby sa stavebné práce mohli začať na jar roku 2020,“ informovala hovorkyňa NDS Michaela Michalová ešte v decembri.

Odľahčenie dopravy v Tvrdošíne

Úsek R3 z Tvrdošína do Nižnej, ktorý má odľahčiť dopravu v Tvrdošíne, povedie po ľavom brehu rieky Orava. Trasa úseku sa napája na existujúci obchvat Trstenej, končí pred obcou Nižná pripojením na súčasnú cestu I/59 prostredníctvom privádzača Nižná a okružnej križovatky Nižná, sever. „Tu dôjde k napojeniu na pripravovanú stavbu R3 Nižná nad Oravou – Dlhá nad Oravou,“ priblížila Michalová.

Najnižšiu cenu navrhlo združenie firiem Todini Costruzioni Generali, Cesty SK a CEDIS (59,4 mil. eur bez DPH). Nasleduje ponuka skupiny Hochtief SK, Alpine Slovakia, Hyddroekol (vyše 62 mil. eur bez DPH). Obe ponuky boli pôvodne vylúčené spolu s ďalšími štyrmi.

NDS vyhodnocovala ponuky podľa kritéria najnižšej ceny a pôvodne prijala ponuku s najnižšou cenou, a to z ponúk, ktoré neboli vylúčené. Prijala vtedy ponuku skupiny firiem Swietelský-Slovakia, spol. s r. o., a AVA-stav, s. r. o., Galanta vo výške 65,8 milióna eur bez DPH. Metrostav, a. s. Praha navrhol ponuku 67,73 mil. eur bez DPH, slovensko-talianske združenie Váhostav – SK a ICM 68,97 mil. eur, Strabag a Doprastav 69,23 mil. eur, Hastra, Cesty Nitra a Inžinierske stavby 69,87 mil. eur a Skanska SK a Skanska 72,38 mil. eur bez DPH.